Köp/Sälj aktier

Här får du information om hur du gör för att köpa eller sälja aktier i Xzero. Du får också veta hur det fungerar med prissättning av aktien vid ett köp samt får ta del av kontaktuppgifter till aktieägare som vill sälja sina aktier.

Aktiekursens utveckling (SEK)

Xzero AB är ett onoterat bolag vilket betyder att det inte finns någon börs eller aktielista där aktierna handlas till fastställt pris. Priset görs helt och hållet upp mellan köpare och säljare. Xzero har gjort ett antal nyemissioner genom åren och senaste nyemissionen genomfördes 8-25 november 2019 med ett pris på 65 kr per aktie som därmed kan ses som ett riktmärke för aktiekursen.

Vem är ansvarig för aktieförsäljningen?

Xzero deltar inte i transaktionen och har ingen information om aktiepriset eller till vilken aktiekurs andra affärer har genomförts. Eftersom vi inte har tillstånd hos finansinspektionen att agera mäklare eller börs får vi inte vara mellanhand i affären. Det är alltså ni som köpare och säljare som själva är ansvariga för att affären genomförs på ett bra sätt och att försäljningen sker till en aktiekurs som båda är nöjda med. Ta därför gärna hjälp av din bank eller mäklare för att genomföra affären så smidigt som möjligt.

Jag vill…

Köpa

Sälja

Det första du gör är att ta kontakt med en säljare och gör upp om priset samt antal aktier som ska säljas. Säljaren skriver en avräkningsnota och köparen betalar för aktierna. Ta kontakt med din bank eller mäklare, de hjälper dig med överföring av aktierna från säljarens bank eller mäklare till köparens. Säljarens bank eller mäklare registrerar bytet av aktieägare hos Euroclear där företagets aktiebok ändras.

Säljare

Bo Augustinsson b.augustinsson@gmail.com
Epost kopierad
Erik Nygren erik.nygren@encosys.se
Epost kopierad
Steffen Rosen steffen.rosen@rossix.com
Epost kopierad
Sören Hammarkärr fiham@boremail.com
Epost kopierad
Lars Landemar lars.landemar@hotmail.com
Epost kopierad
Sylvia Dahlgren sylvia.dahlgren41@gmail.com
Epost kopierad
Arne Edh arnedh68@gmail.com
Epost kopierad
Agneta Kronby Landin agneta.k.landin@icloud.com
Epost kopierad
Elof Wendt elof.wendt@gmail.com
Epost kopierad
Piyawadee Tang scheriff@hotmail.com
Epost kopierad
Annika Lindh annika@djuragenturen.se
Epost kopierad
Ketstin Åberg kerstin@medhjartat.se
Epost kopierad
LG Johanssson info@dragarbrunnsbouppteckning.se
Epost kopierad
Tomas Wahlberg tomie_wahlberg@hotmail.com
Epost kopierad
Nils-Olof Sjöberg no.sjoberg@teli.com
Epost kopierad
Bengt-Arne Nordström 12030@telia.com
Epost kopierad
Inge Eriksson ingesbygg@hotmail.com
Epost kopierad
Bror Melin bror.melin@gmail.com
Epost kopierad
Jan Aga krell4ever@gmail.com
Epost kopierad

Det första Du gör är att skriva in Dina kontaktuppgifter, namn och mejladress, i formuläret nedan. När en köpare hör av sig gör ni upp om priset samt antal aktier som ska överlåtas. Säljaren skickar en avräkningsnota till köparen. När köparen har betalt för aktierna tar säljaren kontakt med sin bank eller mäklare, som genomför överföringen av aktierna från säljaren till köparen. Säljarens bank eller mäklare registrerar bytet av aktieägare hos Euroclear där företagets aktiebok ändras.