Ny styrelseledamot i Xzero

Xzero har kapaciteten och kompetensen att effektivisera vattenrening för halvledarindustrin.

Linda Fondén går in som ny styrelseledamot i Xzeros styrelse. Detta kommer att bekräftas formellt på Xzeros årsstämma den 31 oktober 2022. Linda kommer att bidra med kompenes inom försäljning och marknad.

”Jag är otroligt glad och stolt över möjligheten att få vara med och forma Xzeros framtid tillsammans med styrelsen. Jag kommer att fokusera på strategin och hur vi som bolag kan anpassa oss till en snabbväxande marknad. Jag kommer att bidra med kundfokus och marknadskunnande.”

  • Linda Fondén, tillträdande styrelseledamot i Xzero

Linda berättar även att Xzero har, under ledning av VD Andreas Törnblom, tagit stora kliv mot att bli en viktig spelare i halvledarindustrin där ultrarent vatten är av avgörande betydelse för industrins framtid. Xzero står nu inför en kommersiell rivstart, med stora kunder som Intel och Global Foundries i pipen.

“Och det är just på den kommersiella sidan som jag ser att jag kan bidra med mest i Xzeros styrelse. Med min bakgrund hoppas jag att jag kan bli ett bra bollplank för Andreas och hans team.” –Linda Fondén

En stark marknad för Xzero

Världen går mot en framtid där hållbarhet och miljömedvetenhet blir allt viktigare, men också en konstant teknikutveckling med smart elektronik.  

I över 20 år har Xzero satsat på forskning och utveckling för ny teknik för processvatten inom mikro- och nanoelektronikindustrin. Efter flera testenheter och prototyper förbereder Xzero sig nu för att skala upp samarbetet med en av världens ledande halvledarindustrier, Intel.

Xzeros ultrarena vatten erbjuder en hållbar lösning för halvledarindustrin. Den kan till och med avlägsna orenheter som är mindre än 2nm (0.000002 mm), vilket effektiviserar och optimerar produktionen av datorchips. Xzero erbjuder därmed en unik och attraktiv teknologi, till den globala halvledarindustrin.

Läs mer om hur Xzeros ultrarena vatten kan accelerera teknikutvecklingen